Kategorileri Aç / Kapat

Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı
Günümüzde sosyal medya aldı başını gidiyor. Belki bu plâtformlar sahiplerine milyar dolârlar kazandırıyor olsa da, gerçek hayattaki biz insanlara etkisinin ne denli fayda içerdiği tartışılır. Sizler de karşılaşmışsınızdır, bazı fotoğrafın altına "arkadaşlarla eğleniyoruz," yazılı bir paylaşımla...

TAVSİYE: Stendhal Sendromu (Sanat Zehirlenmesi) Nedir?

Hastanınca kişinin "hasta oldum," deyip, ilgi beklercesine paylaşımları bilirsiniz... Bunların hepsi aslında karşı taraftan onay bekleme ihtiyacından kaynaklanıyor. Bu önemli bir zaaftır. Maalesef ki çoğu insan ise bu zaafa sahip durumda...

Onaylanma İhtiyacı Büyük Bir Soruna Yol Açabilir


Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı

İnsanın, sürekli olarak karşı taraftan onay beklemesi ilerleyen zamanlarda içinden çıkılması zor durumları beraberinde getirebilir. Eskiden hangimiz yemek fotoğrafını İnternet'e yükleme ihtiyacı hissediyorduk? Galiba, hiçbirimiz. Şimdi ise tüm özelimizi İnternet'e yüklemeye çalışıyoruz, daha fazla "like" alabilmek adına. Bu nereye kadar böyle devam edecek, belli değil.

TAVSİYE: Olumlu Düşünmeyi Kolaylaştıran İpuçları

Ancak bunun sürekli olan devam etmesi, kişinin sosyal medya odaklı yaşamasını ve onsuz bir hayatı düşünememesini beraberinde getirebilir. Bu da elbette türlü türlü hastalıkları ortaya çıkaracaktır.

Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı

TAVSİYE: Beyninize İyilik için Her Gün Yapabileceğiniz 10 Şey

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya hesaplarımızda aldığımız beğeniler, beynimizin ödüllendirme merkezini tetikliyor ve adeta çok para kazanmış veya büyük bir başarıya imza atmışız gibi, mutlu oluyoruz. Yani bu biraz da istemsiz bir durum. Bu yüzden insanların sürekli olarak paylaşımlarda bulunmasına şaşırmamalıyız. Buna ek olarak çok beğeni alan insanın egosu onay alırken, hiç beğeni almayan insanlar ise gününü sinirli geçirebiliyor. Dolayısı ile bu durumun "sağlıklı" olduğunu dile getirmek pek de mümkün görünmüyor.

Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı

TAVSİYE: Erotomani Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sonuç olarak, onaylanma ihtiyacını aşıp, olgun bir insan olmak bizim elimizde. Sosyal medya paylaşımlarımızı azaltmak ve daha çok sosyalleşmek, bu yönde dile getirilebilecek çözüm önerileri arasında yer almaktadır. Kendinize şunu sormalısınız, "bu veya şu kadar beğeni almam, hayatımda neleri kalıcı olarak değiştirecek ki," cevabı kendiniz verin ve onaylanma ihtiyacının ileride ne gibi bağımlılıklara yol açabileceğini düşünün. Çünkü bu ihtiyacın sonu pek de iyi değil.

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

2 yorum:

turkish iznik tiles dedi ki...

Teşekkürler Yararlı

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

Merhaba,

Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

İyi Günler