Kategorileri Aç / Kapat

Girişimcilik ve Beraberinde Getirdiği Psikolojik Zorluklar

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Girişimcilik ve Beraberinde Getirdiği Psikolojik Zorluklar
Bu zamana kadar hepimiz girişimciliğin güzel yanlarını duyduk. Yani kendi işinin sahibi olmak, birçok insan için mükemmel bir duygudur. Ancak girişimcinin psikolojisi ve yaşadığı zorluklardan pek fazla insan bahsetmiyor. Belki de bahsetmek istemiyor, kim bilir. Ne dersiniz?

TAVSİYE: İşinizi İyi Yaptığınızın Göstergesi Olan Kriterler

Yapılan araştırmalara göre kendi işini yapan insanların, diğer insanlara nazaran daha çok depresyon ve gelecek kaygısı riski taşıdığını ortaya çıkardı. Dolayısı ile kendi işini yapan bir girişimcinin bilhassa psikolojik ruh hâli o kadar da "mükemmel" değil. Bu yüzden girişimcilik yapmadan önce birçok konu çerçevesinde bunu tahlil etmemiz gerekiyor. Çünkü girişimcilik cesaret ve risk alma beceresinden sonra fazlası ile psikolojik olarak sağlam olmayı gerektiriyor.

TAVSİYE: Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü? Uyuyarak Para Kazanın!

Girişimcinin Psikolojisi ve Yaşadığı Zorluklar


Girişimcilik ve Beraberinde Getirdiği Psikolojik Zorluklar


Öncelikle olası belirtilerin farkında olmak gerekiyor. Yani büyük bir işin başında olabilirsiniz veya önemli bir işin öncüsü olabilirsiniz. Bunların hiçbirisi mevcut sağlığınızdan önemli değil. Dolayısı ile aşağıdaki maddelerden birisi bile süreklilik arz ediyor ise, bir uzmandan destek almayı düşünebilirsiniz. Bunda utanılacak hiçbir şey yok, unutmayın. İşinizi daha iyi ve sağlıklı yapabilmeniz için ruhsal sağlığınızın yerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

TAVSİYE: Hayâllerimizi Gerçekleştirmek için Ne Yapmalıyız?

  • Kendini yalnız hissetmek,
  • İlişkilerinizin bozulması,
  • Uyku ve yemek düzeninin sağlıksız olması,
  • Duygudurum bozukluğu,
  • Kronik yorgunluk...


Gerektiğinde Yardım Almayı İhmâl Etmeyin


Girişimcilik ve Beraberinde Getirdiği Psikolojik Zorluklar

TAVSİYE: Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak için Neler Yapabiliriz?

Yukarıdaki maddeler gerçekten de birçok girişimcinin yaşadığı sıkıntılardan yalnızca bazılarıdır. Dolayısı ile "girişimciliğin doğasında var bunlar," diye düşünmemelisiniz. Uzman bir sağlık kuruluşundan veya terapi merkezlerinden yardım isteyebilirsiniz. Girişimcilik, uzaktan hoş görünen ancak yakından oldukça zor bir niteliktir. Bu yüzden ne olursa olsun, psikolojik olarak yıprandığınızı hissediyorsanız, utanmadan ve sıkılmadan, destek almayı düşünmelisiniz.

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

Hiç yorum yok: