Kategorileri Aç / Kapat

Dar Gelen Kıyafetler Nasıl Genişletilir? (Kapsamlı Anlatım)

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Dar Kıyafetleri Genişletme
Dar gelen kıyafetler, oldukça çok aratılan bir konu. Özellikle kadınlar kıyafet alırken daha bir dar almayı tercih ederler. Bu durum rahatsızlık vermeye başladığında "dar gelen kıyafetler nasıl genişletilir?" şeklinde sorular sorulabilir ve bu yönde araştırmalar yapılabilir. Bunun yanında satın aldığımız çeşitli giysiler yıkandıktan sonra çekerek dar gelebilir. Dar gelen pantolon, yün kazak, gömlek, mont, pardesü, tişört, kaban, bluz, abiye gibi giysilerinizi birkaç pratik yöntemle genişletip eski haline getirebilirsiniz. Ayrıca dar gelen ayakkabı, dar gelen çizme, dar gelen bot gibi sıkıntılarınız varsa, aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

TAVSİYE: Dar Gelen Çizme, Ayakkabı, Bot Nasıl Genişletilir? Etkili Yöntemler!

Zamanla yün kumaşlarda kısalmalar ya da yeni alınan kıyafetlerin ilk yıkamada dar gelmesi can sıkıcı bir durumdur. Bunun için de özellikle kıyafet alırken yıkayınca çekmez değil mi şeklinde soru yöneltilir. Kıyafetleri genişletmekle ilgili pratik yöntemlerle birlikte dar gelen pantolon nasıl genişletilir? hakkında da kısaca bilgi vereceğiz. Genişletme yöntemlerinin birleştiği ana konu ise çekerek genişletmedir. İçeriğimizde çeşitli yollarla genişletmenin yanı sıra ek olarak dikiş yöntemi ile farklı ürünlerle birleştirme yöntemi anlatılmıştır. İsterseniz pratik uygulamalarımıza geçelim.

TAVSİYE: Renklere Göre Kişilik (Karakter) Analizi

Dar Gelen Kıyafetler Nasıl Genişletilir?

TAVSİYE: Bitter Çikolatanın Mucizevi 7 Faydası

Dar Gelen Giysi Nasıl Genişletilir? - Bebek Şampuanı


Bunun için öncelikle bir kova içerisine ılık su ile bir avuç kadar (yaklaşık 78ml) bebek şampuanı ekleyin ve karıştırın. Alternatif olarak, yün kumaşlar için kullanılabilecek deterjan da eklenebilir. Ardından içerisine genişletmek istediğiniz dar gelen kıyafet ne ise onu yatırın ve şampuanlı suyun içerisine işlemesi için birkaç sefer bastırın. Tamamen su içinde olması gerekir.

İnce kumaş ise yaklaşık 10-15 dakika yeterli olabilir. Giysileriniz kalın örme bir kumaştan yapılmışsa, 20 dakika veya yaklaşık 1 saat bırakabilirsiniz. 2 saatten fazla bırakmamaya dikkat edin.

Bu kıyafet genişletme yöntemi ile bebek şampuanının kumaşa işleyerek yumuşatması sağlanmaktadır. Yeterli süre bekletmenin ardından giysinizi kova içerisinden çıkarın ve üzerindeki fazla suyu almak için yavaşça sıkın, üstüne havlu serin ve hafifçe bastırarak kurulayın. Temiz suyla durulamayın. Ayrıca şeklini değiştirebilecek kıyafetleri sıkmayın.

Fazla su alındıktan sonra ise hafifçe çekme adımına geçebilirsiniz. Bu aşamada yapacağınız hafifçe çekmeler ile dar gelen kazak ya da pantolon gibi giysilerinizi az da olsa büyütebilirsiniz. Ayrıca giysiyi genişletmek için her yerinden hafif çekmeler yaptıktan sonra geniş şekilde gererek köşelerine ağır nesneler koyup o şekilde biraz bekletirseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz. Giysiyi kuruyana kadar gece boyunca bu şekilde bırakmanız tavsiye edilir.

TAVSİYE: Tutku Nedir? Tutku ve Başarı Arasındaki Ortak Noktalar

Dar Gelen Kıyafet Nasıl Genişletilir? - Ütü


Dar gelen elbiseye çözümler adımlarımızdan bir diğeri de ütü yapmaktır. Bu genişletme yöntemimizde de ıslatılarak nemlendirilmiş ya da yıkamadan yeni çıkarılmış kıyafetlerinizin üzerine bir bez serin. Bu bez üzerinden ütü yaptığınız takdirde giysiye verilen sıcaklık ile gevşeyen kıyafetiniz genişlemeye hazırdır. Sonrasında da giysinizi hafifçe çekerek uzatabilir ya da enine doğru yaparak, genişletebilirsiniz.

Dar Gelen Kıyafet Nasıl Genişletilir? - Saç Kremi


Bebek şampuanı yönteminde olduğu gibi aynı işlemi saç kremi kullanarak da pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Benzer şekilde kova içindeki su ve saç kremi karşımı ile bırakılan dar gelen kıyafet genişletilmek için hazır olacaktır. Aynı şekilde yumuşayan kıyafet hafifçe çekilerek, genişletilmesi sağlanabilir.

Dar Gelen Kıyafet Nasıl Genişletilir? - Başkasının Giymesi


Yıkadığınızda kıyafetin dar gelmesi gibi durumlarda da hemen atmak yerine yukarıdaki diğer adımları deneyebilirsiniz. Bunların dışında da en klasik yöntemlerden biri de kıyafeti daha kilolu birinin giymesi ve en az 50-60 dakika üzerinde tutmasıdır.

Başkasının giymesi yönteminin avantajı ise tahmin edeceğiniz üzere dengeli bir şekilde genişlemenin gerçekleşmesidir. Dezavantajı ise faza zorlamaya karşılık sökülme ve yırtılma ihtimali görülebilir. Bu klasik yöntemi başkasına giydirmek yerine kıyafet genişletme aparatları alarak da yapabilirsiniz.

Dar Gelen Pantolon Nasıl Genişletilir? 


1. Yöntem: Kot pantolon genişletme uygulamalarında üst bacaklar, bacak içi ve kalça bölgesi en kolay esnetilebilir alanlardır. Kot pantolon bel esnetme yapmak için belin iki yanından germe ve kumaşı açma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemi pantolonun neresini genişletmek ya da uzatmak istiyorsanız o bölgesine uygulayabilirsiniz. Her germe işleminde birkaç dakika beklemeniz almak istediğiniz sonucu kolaylaştıracaktır. Ayrıca yapmadan önce genişleteceğiniz bölgeleri ölçerseniz sonrasında da karşılaştırabilirsiniz.

2. Yöntem: Yukarıdaki işlem sert kumaşlar için daha zorlu olabilir. Bunun için küçük bir sprey şişesine su doldurup genişletmek istediğiniz alana sıkın. Suyu arkalı önlü püskürttüğünüzden emin olun. Su, sıkı sıkıya birbirine bağlı lifleri genişletmeye yardımcı olur. Bu da dar gelen kotların genişlemesine yardımcı olur.

Islattıktan sonra germe işlemini uygulayın. Esneklik kazandırmak için öncelikle en dar alanlara odaklanın. Kumaşın yeniden biçimlendirildiğinden emin olmak adına bunu birkaç dakika yapın. Başkasından yardım alarak da çok zorlamadan germe yapabilirsiniz. Germe - genişletme aşamasından sonra balkonda asarak, açık havada kurumasını bekleyin. Kurutucuya koymak muhtemelen tekrar küçültecektir. Yeni şekillerini korumaları için düz bir şekilde kurutmak önemlidir.

3. Yöntem: Bu yöntem değişik ve şaşırtıcı gelebilir. Dar gelen pantolon genişletme yönteminin bu aşamasında pantolonu giyip ılık duşa girin. Ilık su dolu küvet içerisinde 10 dakika oturun ve kumaş iyice ıslandıktan sonra kapanmayan düğme varsa kapatmaya, esnetmeye çalıştığınız bölümleri de esnetmeye çalışın.

Sudan çıktıktan sonra önceden sermiş olduğunuz havlu üzerine oturun ve pantolonu gerecek hareketler yapın. Örneğin; bağdaş kurup oturabilir, bacaklarınızı iyice karnınıza çekip açabilirsiniz. Sonrasında da çıkartıp, tamamen kurumaya bırakın.

4. Yöntem: Daha önceden de bahsettiğimiz gibi pantolonun belini esnetmek, genişletmek için bel genişletme aparatı kullanabilirsiniz. Soğuk su ile yıkadığınız pantolonun bel bölümüne bu aparatı takarak ve bu şekilde kurumaya bırakarak, bel açma yapabilirsiniz. Islak olarak kot giyip, üzerinizde bu işlemi yapmaktansa bu şekilde aparat ile daha kolay olacaktır. Özellikle kış aylarında ıslak şekilde üzerinizde bu işlemi yapmamaya dikkat edin.

5. Yöntem: Dar gelen pantolon ya da dar şort genişletme için ekleme de yapabilirsiniz. Bu sayede farklı bir görünüm katarken, dar giysi de genişletilmiş olur. Bu yöntemi aşağıda anlatıyoruz.

Dar Gelen Kıyafetleri Değerlendirme - Genişletme


Dar gelen gömlek ya da dar gelen şort nasıl genişletilir diyorsanız, yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra dar kıyafetinize eklemeler yaparak genişletebilirsiniz. Bunu dikiş işleri elinizden geliyorsa kendiniz yapabileceğiniz gibi isterseniz terziye de vererek yapmasını isteyebilirsiniz.

Dar Gelen Tişört Gömlek Nasıl Genişletilir?

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere tişört ya da gömleklerine dantel eklemeleri yapabilirsiniz. Dar gelen giysi genişletme yanı sıra oldukça farklı ve güzel göründüğü de ortada duruyor.

Ayrıca dar gelen şort genişletme için de aynısını uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki görseldeki şortta olduğu gibi ya kendiniz ya da terziye vererek şortun bacak kısmından keserek, dantel ya da düz kumaş nasıl istiyorsanız dikiş yapabilirsiniz.

Dar Gelen Şort Nasıl Genişletilir?

Dikiş yaparak eklemelerin nasıl olduğu için aşağıdaki videoyu da inceleyebilirsiniz.

Dar Gelen Kıyafetler Nasıl Genişletilir? - Video
Dar gelen kıyafetler nasıl genişletilir? konusunda bu uygulamaları deneyerek, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Dar gelen kıyafet genişletme, esnetme yöntemlerine ek olarak farklı düşünceleriniz varsa bize aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz. Dar gelen kıyafetler için siz neler yapıyorsunuz?

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

23 yorum:

Adsız dedi ki...

Benim bi elbisem var renk bordo bi tane yırtmacı var ve basen kısmı çok dar oluyor internet ten sipariş etmiştin mezuniyet imde giyicem ve çok az zamanım var ne yapabilirim

Adsız dedi ki...

dar gelen kıyafetler konusu hakkında güzel bilgi vermişsiniz..

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

Merhaba,

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

işe yaradı teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız - 16 Kasım 2018 20:12

Merhaba,

Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

dar gelen kıyafetler için ne yapılır arıyordum. yararlı oldu teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız - 8 Aralık 2018 20:35

Merhaba,

Faydalı olmasına sevindik, yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

İyi Günler

serap dedi ki...

dar gelen kıyafetler ile ilgili güzel içerik olmuş teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@serap - 30 Aralık 2018 11:14

Merhaba,

Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

dar gelen kıyafetler için bazılarını duymuştum bazılarını da yeni öğrendim teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız - 3 Ocak 2019 12:39

Merhaba,

Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Unknown dedi ki...

Benim naylon bir ceketim var bir beden küçük s yerine l almisim etiketi koptuğu icicin degistiremiyorum ve beni kazıyor çok da hoşuma giden bir ceket genişletmenin bir yolu var mı ?

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Unknown - 23 Ocak 2019 20:52

Merhabalar,

Eğer ceketiniz astarsız ise, kumaş içeriğini tam bilmiyorum içerisinde polyester var mı vs. ancak eğer ütülenebilir bir kumaşsa ya da üzerine yağlı kağıt konularak ütülenebiliyorsa eğer, bir sprey şişesine biraz çamaşır yumuşatıcısı doldurun ve ceketin bir bölümüne sıkarak elinizle gerdirerek ütüleyin. Bu işlemi ceketin tüm bölgeleri için uygulayın. En azından bir santim de olsa genişleyecektir. Eğer astarlı ise, astar genişlemeyen bir kumaş olduğundan ceketi terziye vererek genişletmeniz en doğrusu olacaktır.

İyi Günler

sibel dedi ki...

dar gelen kıyafetler konusunda pantolon için olanlar işime yaradı teşekkürler

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@sibel 13 Şubat 2019 13:17

Merhaba,

Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

benim bir nylon tshirt um var kucuk geliyo nasil genisletebilirim acabaaaaaaa

Adsız dedi ki...

Merhaba dantel bir elbise aldım herşeyi üzerime tam fakat boyun kısmı çok dar 5dk falan giydim hemen kızarıklık oluştu! Bunu esnetmek için ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz? Bir beden büyüğü de bana büyük oldu , danteli esnetmek için en etkili yöntem nedir?

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız 13 19 Nisan 2019 02:58

Merhabalar,

Danteli ıslattıktan sonra boynunuzdan kalın bir şeye geçirin. Bu bir pet şişe ya da kartondan kendinizin oluşturduğu yuvarlak olabilir. Dantel ıslanınca gevşer ve esner. Geniş bir şişenin ya da kartonun üzerinde kuruyunca da genişlemiş şekilde kalır. Böylece tahrişe sebep olmadan kullanabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

dar gelen kıyafetler için ideal

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız - 27 Nisan 2019 13:27

Merhaba,

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Adsız dedi ki...

Gömlek elbise aldim fakat göğüs kısmindan düğmeyi kapatıyorum hafif aralıklı ne yapmam lazım genişletmek icin poplin bir kumaş yardımcı olursanız sevinirim

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@Adsız - 20 Haziran 2019 08:36

Merhaba,

Eğer elbise üzerinize tam oluyor ve gögüs kısmında sadece bir açılma meydana geliyorsa, oraya iç kısımdan şeffaf bir çıt çıt dikerek açılmayı önleyebilirsiniz.

Ancak beden olarak dar ise elbisenizi 1 2 saat kadar çamaşır yumuşatıcılı suda bıraktıktan sonra iyice sıkıp ardından kurutma makinesine atmadan çamaşırlıkta nemi geçene kadar (hafif ıslak kalmalı) kurutup, çok sıcak olmayan bir ütü ile özellikle gögüs bölgesini gerdirerek ütülerseniz o bölgede genişleme sağlayabilirsiniz.

İyi Günler

Adsız dedi ki...

dar kıyafetler nasıl genişletilir hakkında güzel içerik hazırlanmış teşekkürler