Kategorileri Aç / Kapat

Septoplasti Ameliyatı Hakkında Her Şey (Soru - Cevap)

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Septoplasti Ameliyatı
Septoplasti ameliyatı olanlar hakkında bilgiler araştırılmaktadır. "Nefes almakta zorlanıyorum," diyen insanlardan bir tanesi de ben idim. Çünkü artık böyle bir problemim yok. Ancak senelerce süren araştırmalar derken, sonunda ameliyat olma kararına vardığım için artık bu yönde bir problem çekmiyorum. Septum deviasyonu, burnun orta bölmesindeki yapının düz olmadığı için yaşattığı burun tıkanıklığı durumunu kapsamaktadır.

TAVSİYE:
 Muhtemelen Alzheimer Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

Septoplasti ise, burun bölmesini düzeltmek amacı ile yapılan ameliyatın genel adıdır. Yani septoplasti ameliyatının temel amacı, hastanın nefes alma zorluğunu gidermektir. Ben de bu yönde tecrübeli bir insan olarak, diğer bildiğim tüm detayları siz değerli takipçilerimiz ile anlaşılabilir bir şekilde paylaşıyor olacağım.

TAVSİYE: Doğal Yoldan Beyindeki Serotonini Arttırmanın 11 Yolu

Normal şartlarda, burnumuzun içerisine eşit derecede hava akışı gitmektedir. Yani burnumuzu ortadan bölen bölme (septum) burnumuzu iki eşit açıdan böler ve düzgün nefes alışverişi gerçekleştirmemize olanak sağlar. Ancak septum deviasyonu denilen bu durum da ise, ortada bir "ters" durum söz konusudur. Hasta rahat nefes alamaz, ya sol burun deliği, ya da sağ burun deliği sürekli tıkanıklık hissiyatı verir. Bunu birçok insan yaşamaktadır. Dolayısı ile septoplasti adlı ameliyatın temel amacı da, bu sorunu ortadan kaldırmaktır.

TAVSİYE: Ameliyattan Sonra Neden Kilo Alınır? (5 Ana Sebep)

Septoplasti ameliyatı olanlar içerisinde ben de yer alıyorum. Biraz geriye gidelim ve benim yaşadıklarıma şöyle bir bakalım. Ben, "burnumun bir deliği sürekli tıkalı," cümlesini çok kuran insanlardandım. Dolayısı ile bu sorunun temel kaynağı da budur. Tam 6 adet doktora göründükten sonra, kesin olarak "septum deviasyonu" denilen problemin söz konusu olduğunu kavradım. Artık yapacak bir şey kalmamış idi ve ameliyat kaçınılmaz olmuştu. Dolayısı ile 2 yıl içerisinde kesin karar verip, her şeyi araştırıp ameliyat olmaya karar verdim.

TAVSİYE: Beyninize İyilik için Her Gün Yapabileceğiniz 10 Şey

Dolayısı ile ameliyat oldum ve gerçekten de nefes almanın nasıl bir şey olduğunu daha yeni yeni kavrıyorum. Sanki senelerce hiç nefes almamış gibi bir ruh hâli söz konusu. Dolayısı ile bu yönde sorun yaşayan herkese, benim kesin tavsiyem, alanında uzman bir doktora ameliyat olmaları yönünde olacaktır.

TAVSİYE: Gece Öksürük Nedenleri ve Gece Öksürüğü Nasıl Geçer?

Çünkü bu hastalık, cerrahi operasyon olmadan geçmeyecektir. Otrivine gibi burun spreyleri ise bildiğiniz gibi uzun süreli kullanılamamaktadır. Bu yüzden ben de ilk zamanlar bu tarz ilaçlardan kullandım. Ancak maalesef ki kalıcı bir çözüm sağlamadı. Dolayısı ile bu ameliyatı olmanızda fayda bulunmakta olup, korkacak ise hiçbir şey kesinlikle bulunmamaktadır. Ben ki bu zamana kadar hiç ameliyat masasına yatmamış bir insan olmama rağmen, şimdi çok mutluyum.

Septum Deviasyonu

Septoplasti Ameliyatı Olanlar Hakkında Her Şey


Sorular ve Cevaplar

Soru: Septoplasti ameliyatı zor mu?

Cevap: Septoplasti ameliyatı, günümüzde birçok kulak burun boğaz alanında uzmanlaşmış doktor tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile doktorlar için rutin bir ameliyat olduğu dile getirilebilir. Hasta için ise herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Daha açık olmak gerekir ise, korkmanız gerekecek bir ameliyat değildir. Çünkü bu ameliyat estetik gibi daha zor ve karmaşık değil, tamamen nefes almanızı sağlamak amacı ile yapıldığı için, burnunuzun sağlığı ön plândadır.

Soru: Septoplasti ameliyatı sonrası burun şekli?

Cevap: Septoplasti ameliyatı, burnunuzun rahat nefes almasını sağlamak için yapılmaktadır. Dolayısı ile burnunuzun dışarıdan şeklinin değişmesi söz konusu değildir. Ancak burnunuzun içerisine elinizi soktuğunuzda biraz kabarıklık hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise, cerrahi bir operasyon söz konusu olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bunun haricinde hiçbir şekilde burnunuzun estetik açıdan olumsuz etkilenmesi söz konusu değildir. İçiniz rahat olsun.

Soru: Genel aneztezi mi? Lokal aneztezi mi?

Cevap: Ameliyat esnasında doktorun daha rahat çalışabilmesi ve hastanın rahatlığı açısından genel aneztezi tercih edilmektedir. Ancak yine korkmanıza gerek yok. Çünkü uyandırılırken yanınızda size seslenecek olan görevliler olacaktır. Dolayısı ile "ya uyanamaz isem," diye düşünmenize gerek yoktur.

Soru: Septoplasti ameliyat öncesi yemek yenir mi?

Cevap: Bu gibi konularda ilgili hastane görevlisi tarafından bilgi verilecektir. Ancak ameliyat öncesi akşamı herhangi bir şey yememeniz önerilecektir muhtemelen. En azından ben de bu şekilde oldu. Dolayısı ile bu yönde endişe etmenize gerek bulunmayıp, soru işaretlerinizi doktorunuza veya hastane görevlisine iletebilirsiniz.

Soru: Septoplasti ameliyatı sonrası kanama olur mu?

Cevap: Maalesef, evet. Ortalama ilk bir hafta kanama olacaktır. Ancak merak etmeyin, ortalama üç gün sonra burnunuzdaki tamponlar alınınca, kanama azalacak ve daha sonra tamamen duracaktır. Kanamadan korkmanıza gerek yoktur, nefes alacağınız günü düşünün, bu size iyi gelecektir.

TAVSİYE: Sabahları Aç Karnına Su İçmenin 8 Şaşırtıcı Faydası

Septoplasti ameliyatı, kesinlikle faydası olan bir ameliyat türüdür. Yani ameliyattan sonraki gün işlerinizi rahatlıkla yapabilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bunun için, çok da ertelemenize gerek olmayacaktır. Ameliyat sonrasını takiben ilk bir hafta uyumak zor olabilir, çünkü burnunuzda tamponlar olacaktır. Ancak tamponlar alındıktan sonra, rahat nefes aldığınızı gözlemlediğinizde, bu durumu pek de dert etmeyeceksiniz. Bu konuda benim tecrübelerime güvenebilirsiniz.Septoplasti ameliyatı olanlar hakkında sonuç olarak, bu yönde bildiğim her şeyi aktarmaya çalıştım. Sizlere tavsiyem, "rahat nefes alamıyorum," diyorsanız, bir doktora görünün. Çünkü bu durum, sadece spreyler kullanarak geçmeyecektir. Dolayısı ile ameliyat olmanız, daha rahat bir yaşamı beraberinde getirecek ve artık ağzınızdan nefes almayacaksınız. Uyurken rahat uyuyacak ve olasılıkla horlama gibi problemlerinizde geride kalacaktır. Eğer ki septoplasti ameliyatı hakkında merak edilenler çerçevesinde bir sorunuz var ise, lütfen yorum gönderin. Yanıtlamak çok isterim.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

2 yorum:

mehmet dedi ki...

Yakında septoplasti ameliyatı olanlar arasına bende gireceğim. Öncesinde yazınızla karşılaşmam çok güzel oldu. Aklımdaki soruların cevabını bulabildim çok teşekkürler.

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

@mehmet - 12 Aralık 2018 22:29

Merhaba,

Yararlı olmasına sevindik, yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

İyi Günler