Kategorileri Aç / Kapat

Köpeklerde İç Kanama Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Hadi şimdi Beğen butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Köpeklerde İç Kanama Belirtileri ve Sebepleri
Bir kaza ya da ciddi sağlık sorunları köpeklerde iç kanama tehlikesini doğurabilir. Köpeğin bir otomobil tarafından darbe alması ve sonrasında ayağa kalkması her zaman iyi olduğu anlamına gelmez. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de yara meydana gelmese bile iç kanama olabilir. Köpek hastalıkları konusunda "Köpeklerde iç kanama belirtileri" hakkında bilgi sahibi olmak kendinizin ya da başka bir köpeğin hayatını kurtarmanıza yardımcı olabilir.

TAVSİYE: Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Hemoperitoneum olarak da adlandırılan iç kanama, köpeklerde hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur. Çünkü köpeklerde iç kanamanın tespit edilmesi, belirli bir spesifik semptomları olmaması nedeniyle daha zordur. Genellikle travmatik ve kan pıhtılaşma bozukluğunun bir sonucu olan iç kanamanın bulguları yokluğunda köpek davranışından küçük ipuçlarını çıkarmanız gerekir.

TAVSİYE: Hayvanlar Hakkında Yanlış Bilinen Klişeler

İçindekiler:

Köpeklerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir? (Semptomlar)


Köpeğinizde ya da başka bir köpekte iç kanamadan şüpheleniyorsanız derhal bir veterinerle temasa geçin. Köpeklerde olası görülen iç kanama belirtileri şunlardır;

TAVSİYE: Köpeklerde Vertigo Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

1.) Soluk Diş Etleri veya Dudak İçi

Köpeklerin diş etleri sağlıklı durumda pembe renkli olmalıdır. Buralara yapacağınız hafif baskılar soluksa pembeye dönecektir. Diş eti ve dudak içi pembe renkte değilse iç kanamadan şüphelenebilirsiniz.

2.) Solunum Değişiklikleri

Köpeğinizin ısıdan veya zorlanmalar haricinde bir sebeple hızlı ve ağır nefes alıp vermediğini öğrenin. Bunların dışında normal solunum ritminde bir değişiklik olması köpeğin sisteminin kriz modunda olduğu anlamına gelebilir.

3.) Dışkıda veya İdrarda Kan

Köpeğin tuvalet yapma süreçlerine dikkat edin. Genellikle idrar veya dışkıda parlak kırmızı renk veya koyu kırmızı-kahverengi gibi kan görülebilir. Rektal kanama, alt bağırsak bölgesi yaralanmalarında sık rastlanır.

Ağız, boğaz ve akciğer bölgelerinde meydana gelen yaralanma durumunda köpek, burun deliklerinden kan akıtıyor olabilir.

Köpeklerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

4.) Patalojik Uykulu Hâl

Köpeğin enerji seviyesindeki ani bir değişim görmezden gelinmeyecek kadar önemlidir. Bu durum kendi köpeğiniz olduğunda onu tanıdığınız için daha rahat anlaşılabilir.

Bir köpek, özellikle dışarıya çıkıp oynama istekli olan biri, yürümeye gönülsüz görünüyorsa ve hareketleri zayıfladıysa bu durum iç kanama belirtisi olabilir.

5.) Düşük Vücut Sıcaklığı

Köpeklerde iç kanama belirtileri arasında vücut sıcaklığı düşüklüğü de yer alır. Evde beslenen köpeğinizin sıcaklığını öğrenmek için bir rektal termometre kullanabilirsiniz.

Normal köpek sıcaklığı 37-39 derece aralığındadır. Köpeğin sıcaklığı 37 derece altına düşerse iç kanama gibi ciddi bir sıkıntı belirtisi olabilir.

6.) Zayıflık, Çöküş

7.) Deri Altı Morarma

8.) Karın Distansiyonu (Şişkinliği)

9.) Aşırı Susama

10.) Mide Bulantısı veya Kusma

11.) Kaygılı Durum

Köpeğinizde herhangi bir yaralanma olursa bu iç kanama belirtilerine dikkat edin ve iç kanamadan şüpheleniyorsanız veterinerle görüşün.

İç kanamalar belirli hastalıklarla oluşabileceğinden ötürü de sorumlu bir köpek sahibi olmak daima köpek vücudundaki ve davranışlarındaki değişikliklere dikkat etmek demektir.

Köpeklerde İç Kanama Sebepleri Nelerdir?


Köpeklerde İç Kanama Sebepleri Nelerdir?

1.) Travma

Köpeklerin yaşadığı kazalar, iç kanama nedenleri arasında en yaygın olanıdır. Kazanın etkisi çok şiddetli olduğu durumlarda köpek, ağır kanamaya bağlı olarak olay yerinde ölür. Bununla birlikte bazen tıbbi yardım alınması gereken şekilde yavaş yavaş iç kanama olabilir.

Çoğu zaman kazadan dolayı travmatize olan organlar karaciğer ve dalaktır. Travma tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra dahi kanamanın herhangi bir belirtisi olabileceğinden köpeğin düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir.

2.) Tümör

Karın zarındaki tümörler kan damarlarına zarar verir ve iç kanamaya neden olur. Köpeklerde görülen kötü huylu tümörlerden olan hemangiosarkom veya kan damarları tümörü de köpeklerde iç kanamaya neden olan en yaygın tümörlerdendir.

Bu tümörler oldukça agresif yapılıdırlar ve Golden Retriever ve Alman Çoban köpekleri bu tümörlere daha duyarlıdırlar.

3.) Kanın Deri Altında Birikmesi (Hematom)

Hematom, kan damarlarının kopmasına bağlı olarak deri altında kan birikmesi olayıdır. Bunlar dalakla ilişkilidir ve karın zarında kan doluluğun önde gelen nedenidir. Hematomların bir nedeni de travmalardır. Hematomların görünümü ameliyat sırasında kolaylıkla ayırt edilemeyebilir.

4.) Pıhtılaşma Bozukluğu (Koagulopati)

Fare zehirlerinden biri olan ve pıhtılaşma bozukluğu yapan Rodentisit'in kazayla tüketilmesi de köpeklerde iç kanama sebepleri arasındadır. Çoğunlukla karında oluşan kanama, cilt altı gibi diğer bölgelerde de kendini gösterebilir.

Köpeklerde İç Kanama Tedavisi


Köpeklerde İç Kanama Tedavisi

Köpeklerde iç kanamaya dair yapılacak tedavi seyri, iç kanamaya ve durumun ciddiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Mevcut çeşitli tedavi seçenekleri şunlardır;

  • Damar içi sıvı tedavisi
  • Kan nakli
  • Oksijen terapisi
  • Analjezik tedavi (ağrı kesici ilaç)
  • K vitamini uygulaması
  • Karın sargısı
  • Acil ameliyat

İç kanama nedeni travma olduğunda, tedavi için sınırlı bir zamanınız olur. Tıbbi yardım ulaşmadan önce acil durum ele alınmalıdır. Kaza varsa kırıkları önlemek için köpeği dikkatlice kaldırın ve yetkiliye teslim etmeden önce de köpeği sakin ve sıcak tutun.

Ek olarak köpeğiniz dışarıda fazla zaman geçirme eğilimindeyse başına bir şey gelmemesi için ona dikkat etmelisiniz. Araç geçen bir yol varsa bunu önlemek için bahçede çitler kullanabilirsiniz.

Köpek hastalıkları konusunda "Köpeklerde iç kanama belirtileri" hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu gibi durumlara karşı daha dikkatli olacağınıza şüphe yok. Köpeklerde iç kanama gibi bir durumla karşılaşırsanız zaman çok önemli olduğu için derhal veteriner ile görüşmeyi unutmayın. Umarız hiç başınıza gelmez. Bu konuda farklı görüşleriniz ya da yaşadıklarınız varsa bize aşağıdan yorum olarak gönderebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

İçeriği sevdin mi? Beğen ve Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Köpeğim Bıdıgı ( Facebook Bıdık ELÇİ) iki gun once kaybettik.. Son zamanlarda halsizlik ve ağız kokusu oluşmuştu. Petadres - Bayrampaşa ya götürdük. Bunun diş etlerinin temizlenmesi gerekir. Eğer ki mini Check-up yaptırırsanız hersey ortaya cıkar dedı. O an için param yoktu. Parayı ayarladık ve bir haftasonra kabul ettik. Hayvana başladılar rontgen cekmeye.. Hersey iyi gidiyordu. Daha sonra başladılar igne vurmaya.. Kuzum iyice halsızleşti. Soruyorum bu ne ignesi, su ne ignesi.. Siz böyle sorarsanız tedaviye devam edemeyiz dedi. En son prostat oldugunu karar Verdi. Fakat kuzumda kanlı ıshal basladı ve idrarını da bir iki sefer yapıyor ama tazikli yapıyordu. Öglum gece biraz iyi gibi oldu. Sabah eşim evdeydi, ona bıraktım ve mecbur ise geldim. Akşam geldim tekrar vet. götürmek için.. Gözleri iyice halsizleşmiş ve ayakta duramıyordu. Aldım arabaya koydum daha sonra oglum kriz geçirmeye başladı.O çok guvendiğim Ali bey I aradımm oglumu getiriyorum durumu kötu.. Ben isden simdi cıktım orda çalışanlar var ve onlar ne yapacaklarını biliyorlar dedi. Petadress e vardım. Çalışan İbrahim Bey oksijen gazını actı.. Bu sırada digger beyfendi Onur Bey sürekli igne vuruyor. Dur o ne iğnesi demeden öburunu vuruyor.. ( Şere...z) Daha sonra oglumun kalbı durdu. TEkrar bir mesaj ile yerine geldi. Arkasına Onur Elemanın kız arkadası geldı. Bir igne daha vurdu ben cıkıyorum dedi. Kuzum o igneden sonra kalbı durdu ve uyanmadı. Oglum gözlerım önunde ellerinde oldu. Sen neden iğneyi vurdurdunuz derseniz, inan ki çaresizlik çok kötu birsey.. O an için tranvanın etkisi ile yapılanları anlayamıyorsunuz fakat sonra düşündükçe çözuyrsunuz. Pet address Bayrampaşa oglumu öldurdu.. Aklı olanda gitmesin.. Herseyı bildiklerini zannediyorlar ama hiç birsey bilmiyorlar..

Site Yöneticisi #2 dedi ki...

Kaybınız için üzüldük, başınız sağ olsun.

Unknown dedi ki...

11 yaşında 5 senedir aralıklı olarak kusan 5 yıldır bi böbreklerine bari bakalim dedigimiz ve kisirlastirilmayan erkek köpek bıdık.Maalesef sahipleri sinan bey ve pınar hanım.Evet maalesef öyle anlama özürlü iki velisi var.O köpegi 1 hafta ölmeden bir hafta önce klinige yine kusuyor diye getirdiler.Ve dedilerki ali bey yine kusuyor ama bu sefer agzida kokuyor.Bende dedimki disaridan anlasilan tek sey dis tası.Ama agiz kokusu bobrek sorunundan olabilir.Detayli checkup yapmaliyiz.Yine dinlemediler ve 1 hafta beklediler.Bu surede ara ara gelip kusan hayvana zorla yas mama alip yedirdiler.1 hafta sonunda rica ettiler ay basinda öderiz yapalim ali bey ne gerekirse dediler.Bende dedimki bari sahipleri dusunmüyor ben merhamet edeyim bakiye yapalim dedim.Islemlere basladik.Burada sinan beyin beyninin almadigi ısrarla anlatmama ragmen eşine bile söylemedigi kronik böbrek yetmezligi oldugu meselesi var.Hayatimda gordugum en kötü böbrek değerleriydi.Karsindaki insan tedirgin olunca durumun ciddiyetini birden söylemedim.Renal asidoza bağlı seconder gastrointestinal kanama mevcut.Gerekli ilaclar yapilip eve gonderildi.Sonraki gün kopegini cok seve o eş pınar hanim kocasi gelene kadar bekledi.ölene kadar bekledi resmen.cunku biricik cocugu var.onu birakamadi.(aynen onlar gibi bizlerinde sosyal bir hayati var.benim ailem onurun ailesi vs.) Neyse sadete geleyim.Burada bahse konu olmaya 1200 tl ay basinda ödenecek bakiye icin aradigimizda birden bire küfürler eden terbiye mahrumu sinan elçi beyni akmış gibi konuşuyordu telefonda.neymiş onurun ignelerinden ölmüş 11 yasinda kronik bobrek yetmezligi prostat hiperplazili gastrik kanamali köpek.buna kicimla gülerim ben.kendilerine hesabi gonderdik ve 500 tl gönderdiler.birde sizinle gorusmek istemiyoruz dediler.Ahirette hesaplasicaz güzel insanlar.Klavye delikanlilari.Birde belediyeye sikayet etmisler basiretsiz insanlar.Allah tarafindan tesadufeb gordum bu yorumu.Iyikide gormusum.Bidık gerçekten sizden kurtuldu.Bende sizin ali bey ali bey diyen gercek yuzunuzu ay basindan öderiz nasilsa bizi taniyosunuz diyen kişiliginizi apaçık gördük.Bir sözünüz varsa buraya yazmayin.Ben pet address teyim herzaman.onur ibrahim seckin hepimiz burdayiz.Buyrun gelin delikanliysaniz.Siz bize serefsiz diyemezsiniz. öyle se..siz yazinca masum olmuyor o işler.

Unknown dedi ki...

Bende ilk okuyunca yanlış tedavi yapıldı diye çok üzüldüm isin asli öyle degilmis inşallah tedavisi mümkün olan diğer dostlarimiza yardımcı olun ve kurtarın onlari bu da çok ulvi bi meslek onlarda van çok üzgünüm su an benimdevkizim hasta araba çarptı ve ayni gün yarim saat içinde kayboldu soktaydi eve getirdim sevdim dr a goturecektik bana bile yaklaşmak istemedi eşini bekliyodum bi baktım yok gitmiş gunlerce aradik aksamlari gece dolastik baktik 4 gün aksam bulduk simdi Dr a goturcez çok halsiz iç kanama olabilir diye gelmişti ilk gün aklıma birde sürekli bu alan iyi yutkunuyo ben iyi görmedim halini bilmiyorum inşallah iyileşir biz onu sokakta terkedilmişti oradan alıp ailemize kattik zaten burasi hep terkedilmis cins guzel kopeklerle dolu yazlikcilar birakiyo biz yeni tasindik çok üzüldük hayvanları boyle görünce onunda bi terkedildiği icin travma etkisi var çok hassas ve urkek sanıyoruz birde çok dovmusler severken bile yere eğiliyor vurucaz saniyo ki hic kizmadim bile ben ona kiyamam hic inşallah iyi olur inşallah anlarlar durumu nu