Kategorileri Aç / Kapat

Sosyal Medya Kullanımı Depresyonu Tetikliyor

Hadi şimdi BEĞEN butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Sosyal Medya ve Depresyon
Yapılan araştırmalara göre, çok sık sosyal medya kullanımı maalesef ki depresyonun artmasını sağlıyor. Bilhassa, bilinçsizce kullanılan sosyal medya plâtformları, kişide özgüven ve özsaygı eksikliği yaşanmasını beraberinde getirebiliyor. Özellikle gençlerde yaşanan bu durum, insanların birçoğunun aklında "istediğim hayatı başkaları yaşıyor," düşüncesini doğuruyor. Bu gibi olumsuz ve kaygı içeren düşünceler de depresyon olasılığının bir o kadar fazla artmasını sağlamaktadır.

TAVSİYE: Sosyal Medyanın Yarattığı En Büyük Sorun: Onaylanma İhtiyacı

Sosyal Medya, Depresyon Olasılığını Artırıyor


Sosyal Medya Depresyonu Artırıyor

TAVSİYE: Duyguların Sağlığa Etkisi Nedir?

Bugün bakıldığında, birçok insanın ne yazık ki "öyle olmasa da öyle görünmeye çalıştığı," şeklinde davrandığını görüyoruz. Bu durum, insanlarda doyumsuzluğu artırabileceği gibi, mevcut insan ilişkilerinin de kalıcılığını kötü yönde etkiliyor.

TAVSİYE: Mutsuz İnsanların 7 Alışkanlığı ve Yapılabilecekler

İnsanlardaki sürekli selfie çekme merakı, yediği yemeği paylaşma düşüncesi, doğallığı elden alırken, bu durum uzun vadede insandaki samimiyeti de alıp, insanların yapay mutluluklar peşinden koşmasını beraberinde getiriyor.

Sosyal Medya Depresyonu Tetikliyor

Sonuç olarak, sosyal medya kullanımı kesinlikle dozunda olmalıdır. Bilhassa gençlerin, bu konuda bilinçlenmesi önem arz ediyor. Uzun vadede pişman olmamak ve psikolojik rahatsızlıklar yaşamak istemiyorsanız, sosyal medyayı daha az veya bilinçli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:

Beğendin mi? Beğen veya Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

Hiç yorum yok: