Fatih Özel Okulları

Dar Gelen Çizme, Ayakkabı, Bot Nasıl Genişletilir? Etkili Yöntemler!

Hadi şimdi BEĞEN butonuna tıklayarak Facebook sayfamıza katıl. Hoş geldin :)


Dar Gelen Ayakkabı Nasıl Büyütülür - Genişletilir?
Bazen beğenerek biraz da dar şekilde bir kıyafet alırız ve değiştirme süresi geçince birkaç zaman sonrasında da rahatsızlık hissedebiliriz. Kıyafetlerin yanı sıra aynı şekilde beğenerek alınan çizme, bot ya da ayakkabı belli zaman sonra sıkabilir ve vuran ayakkabı çok can sıkıcı olur. Dar gelen ayakkabı, dar gelen çizme, dar gelen bot gibi sıkıntılarınız varsa, aşağıda anlatılan bazı yöntemler ile bunların üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca dar gelen pantolon, yün kazak, gömlek, mont, pardesü, tişört gibi kıyafetlerinizi birkaç basit ve pratik yöntemle nasıl genişletilir öğrenmek isterseniz, aşağıdaki diğer yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

TAVSİYE: Dar Gelen Kıyafetler Nasıl Genişletilir? (Kapsamlı Anlatım)

Dar Gelen Çizme, Ayakkabı, Bot Nasıl Genişletilir?

Dar gelen spor ayakkabı giymek ister misiniz? Tabii ki istemezsiniz. Spor ayakkabı rahat olması gerekirken, belli sebeplerle ayaklarımızın şişmesi ile rahatsız bir his verebilir ve yenisini almak ya da nasıl genişletilir sorusunun cevabını bulmak isteriz.

Dar Gelen Çizme, Ayakkabı, Bot Nasıl Genişletilir?


Dar gelen ayakkabıyı genişletmek için belli pratik yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunlar oldukça basit olmakla birlikte her tür ayakkabı için geçerlidir. Bu yöntemlerde önceliğimiz tabii ki genişletme yapılırken ayakkabıya zarar vermemektir.

 • Dar gelen deri çizme ya da ayakkabı için en basit yöntem fazla çorap giymektir. Yeni alınan ve sıkan ayakkabı, iki çift çorap ile evin içinde giyilerek birkaç saat kullanılır.

 • Ayrıca genişletmek istediğimiz ayakkabıya vazelin sürebiliriz. Hemen uygulamadan önce aldığınız ayakkabı için vazelinin zararlı olup olmadığını sormayı unutmayın. Sürülen vazelin genişlemeyi kolaylaştırırken, ayakkabı içine de gazeteleri sıkıca koyarak 1-2 gün bekletip süreci hızlandırırsınız.

Dar Gelen Ayakkabı Nasıl Büyütülür?

 • Dar ayakkabı genişletme yöntemlerinden biri de su koyup, buzlukta bekletmektir. Akıtmayacak bir poşete su koyup, dar gelen deri çizme içine yerleştirilir ve ayakkabıyı da poşete koyup buzluğa koyabilirsiniz. Suyun donması ile ayakkabının genişlemesi gerçekleşecektir. Ancak bu yöntem, donma olayıyla bazı ayakkabılara zarar verebileceğinden tercih edilmeyebilir.

 • Dar gelen deri bot ya da deri çizme için de sirke ya da ispirto ile ıslatılan bezleri ayakkabı içine sıkıca yerleştirebilirsiniz. Sirke ve ispirto derinin yumuşayıp, genişlemesinde yardımcı olacaktır. Birkaç saat içinde genişlemeyi hissedebilirsiniz.

 • Ayakkabıyı aldığınız mağazalarda ayrıca ayakkabı genişletme spreyi de satılabiliyor. Bundan alarak talimatlara uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Dar Gelen Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

 • Başka bir yöntemde saç kurutma makineleri ile sıcaklık tutarak, derinin yumuşaması ve giyerek genişlemesi sağlanabilir. Bu işlemde 25-30 saniye saç kurutma ile ısıttıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi ayakkabıyı giymeden önce iki çift çorap giyebilirsiniz. 

 • Patates kullanımı da ayakkabı genişletme için tercih edilmektedir. Birkaç patatesi soyduktan sonra hangi ayakkabıyı genişletmek istiyorsanız onun içine yerleştirebilir ve 1 gün bekletebilirsiniz.

 • Bunların dışında direkt olarak ayakkabıcıya verebilir ya da dar gelen ayakkabı için bir büyük numara kalıp alarak sıkıca yerleştirebilir ve 1-2 gün bekletebilirsiniz.Son olarak; dar gelen deri çizme nasıl genişletilir? ya da dar gelen bot, dar gelen ayakkabı nasıl büyütülür? sorularının karşısında yukarıdaki yöntemlerin yararlı gelebileceğini düşünüyoruz. Bunlarla uğraşmak istemezseniz ya da zarar gelebileceğinden korkarsanız, ayakkabı tamircisine verebilirsiniz. Bu konuda uyguladığınız farklı yöntemler varsa, bize aşağıdaki yorum alanından yazmayı unutmayın.

İlginizi çekebilecek yazılar:

Beğendin mi? Beğen veya Paylaş butonlarına tıklayabilirsin. Teşekkürler :)

5 yorum:

 1. dar gelen çizme nasıl genişletilir sorusunu arıyordum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Dar gelen ayakkabılar için genişletme yazımızı yararlı bulduysanız ne mutlu, yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

   Sil
 2. dar gelen bot için faydalı oldu sağolun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

   Sil
 3. yazınız için teşekkürler

  YanıtlaSil

"Yorumlama biçimi:" menüsünde yer alan,
"Adı/URL veya Anonim" seçeneğine tıklayarak hızlıca yorum gönderebilirsiniz.